- 25.04.2024.

Košarkaši Posušja uspijeli su sinoć na domaćem parketu izboriti važnu pobjedu u ligi za ostanak koja se trenutno igra u košarkaškom prvenstvu Bosne i Hercegovine. U Posušju je odigrana utakmica 8. kola Lige za opstanak Prvenstva BiH za košarkaše između KK Posušje i KK Promo Donji Vakuf u kojoj je domaća ekipa slavila rezultatom 95:78. Najefikasniji su kod Posušja bili Ivan Miličević koji je dao 21 poen, te Quinton Gray 20, Rayshawn Mart  16, a Ante Kovač 10 poena. Za Promo, Nedeljko Košanin s 14 bio je najefikasniji kod svoje momčadi.

Ekipa košarkaša Promo imala je jako loše otvaranje utakmice sa svega dva postignuta poena u prvih šest minuta utakmice i prvi period završili su s preskromnih osam postignutih poena. U drugoj četvrtini pružili su puno bolji otpor Posušju i do poluvremena su stigli zaostatak i stvorili pretpostavku za mnogo otvoreniji susret u nastavku. No, stvorenu nadu srušio je nevjerojatni Quinton Gray koji u trećem periodu pogađa pet trojki, sve preko ruke, iz isto toliko pokušaja. Jednu  trojku dodaje i Dominik Jukić. Utakmica je dalje privedena kraju uz rezultatsku razliku koja se do kraja povećavala u korist Posušja.

Vrlo važna pobjeda za Posušje istaknuo je trener Posušja Robert Jurišić. „Mogu reći da sam stvarno zadovoljan utakmicom. Pribojavao sam je se. Momci su nam već umorni, već imamo dva ili tri igrača koji su načeti ozljedama. Vidim da su i oni igrali bez svog najboljeg igrača, tako da nam je to malo olakšalo. No, pobjedili smo vrlo važnu utakmicu, ostali smo u igri. Sada nam slijedi Slavija koja je također konkurent za ispadanje“, kazao je trener Jurišić.

Promo je ovu utakmicu igrao bez svog najboljeg strijelca, Kieffera Puntera, koji se povrijedio na utakmici protiv Leotara. Je li zbog te promjene u startnoj petorci ili nečeg drugog, u svakom slučaju, nisu pružili otpor koji su planirali, istaknuo je trener KK Promo iz Donjeg Vakufa Slobodan Ninić. „Mi smo pristupili utakmici s malo manje energije. Kasnije smo se malo digli. Posušje je s druge strane s imperativom pobjede s puno boljom energijom pristupio meču. Neke šuteve i napade su realizirali u pravo vrijeme. Naš najbolji igrač je i povrijeđen, k tome nam je bio i loš šuterski dan. Mi smo matematički osigurali ostanak, sada privodimo sezonu mirno kraju“, kazao je Ninić, trener KK Promo.

Jedna ekipa ove godine napušta prvenstvo. Prvenstvo se nastavlja dalje i ono što imamo na dnu je prilično neizvjesna situacija. Naime, Slavija, Posušje i Spartak iz Prijedora ekipe su, sada je već izvjesno, koje su naizglediji kandidati za ispadanje iz prve košarkaške lige. Tri uzastopna poraza u posljednja tri kola od Leotara, te izravnih konkurenata Slavije i Spartaka, sumnjive sudačke odluke u njima, te nenadana pobjeda Spartaka protiv Orlovika u ovom kolu, Posušju su zakomplicirale situaciju uoči posljednja dva kola lige za ostanak. „Teškoje igrati u gostima u ovoj ligi. Svi su nabrijani. Suđenje... Ne znam kako bi ga nazvao, par ovih zadnjih kola sam s time baš razočaran. No, ne želimo se vaditi na tome. Mi sada trebamo Slaviju dobiti da riješimo problem. Spartak iz Prijedora nas prati. Večeras je dobio Orlovik. Nadamo se da će u Trebinju izgubiti. Ako oni dobiju u Trebinju, onda ćemo stvarno biti u problemu zadnje kolo. Onda ovdje Leotara moramo pod svaku cijenu dobiti“, kazao je trener Jurišić o kalkulacijama do kraja sezone.

Trener Jurišić je još na početku istaknuo da su naša tri košarkaša načeta i ozljedama: Ivan Miličević ima problema s kukom, Dominik Jukić ima slomljen prst i unatoč tome, sinoć je dobro odigrao, Mateo Zovko je na treningu dan prije utakmice s Promom ozlijedio rame. Iz kluba se nadaju da će se do vikenda kada je na rasporedu utakmica sa Slavijom, ozlijđeni igrači oporaviti.

Zanimljivo je da je trener Proma Slobodan Ninić, kada je postalo jasno da se pobjednik zna, zadnje tri minute odigrao je s vjerojatno najmlađom petorkom viđenom ove godine u Ligi s prosjekom godina oko 20. I kod Posušja je bilo nekoliko zanimljivosti. Naime, utakmicu sinoć u Posušju privela je kraju petorka domaćih posuških igrača. Među njima je za posuške seniore debitirao i mladi Josip Pavković čiji je ulazak u igru publika pozdravila velikim pljeskom, kao i njegov prvi koš u zadnjim minutama utakmice.