
Nakon obilježavanja obljetnice Hrvatskog vijeća obrane u gradovima i općinama diljem Bosne i Hercegovine svečanostima polaganja vijenaca i paljenja svijeća, središnja svečanost obilježavanja 20. obljetnice utemeljenja 1. pješačke (gardijske) pukovnije OS BiH i 33. obljetnice utemeljenja HVO-a održati u ponedjeljak, 7. travnja u Mostaru.
Program počinje u 17 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg spomenika ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače. U 17.30 sati slijedi vojni mimohod od Kosače do mostarske katedrale, au 18 sati bit će služena svečana misa u mostarskoj katedrali. Ortganizatori mimohoda su Hrvatski narodni sabor i braniteljske udruge Hrvatskog vijeća obrane uz suradnjuu 1. pješačke (gardijske) pukovnije Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, dok svečanu misu organizira Vojni ordinarijat Bosne i Hercegovine. Sveto misno slavlje u katedrali Marije Majke Crkve s početkom u 18 sati predvodit će apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić.
Zbog obilježavanja mimohoda u Mostaru će danas od 17 do 18 sati očekuju se zatvaranja i preusmjeravanja prometa na dionicama od Rondoa do katedrale.
Hrvatsko vijeće obrane bilo je oružana snaga i najviše izvršno i upravno tijelo Hrvatske Republike Herceg-Bosne te glavna oružana snaga Hrvata u Bosni i Hercegovini za vrijeme Domovinskog rata. Osnovano je 8. travnja 1992. što se slavi kao Dan utemeljenja HVO-a. HVO je nakon Daytonskog mirovnog sporazuma definiran kao hrvatska komponenta Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, a nakon reforme obrane 2005. godine, transformiran je u 1. pješačku (gardijsku) pukovniju, jednu od tri pukovnije u okviru Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Već dan-dva nakon službenog osnivanja HVO ulazi u velike bitke s nadmoćnom srpskom vojskom i JNA oko Kupresa gdje je pretrpio velike gubitke, a od 13-23. travnja 1992. slama veliku ofenzivu Srba prema Livnu i njihov pokušaj proboja prema Hercegovini i Neretvi. 23. lipnja 1992. HVO osvaja prvu agresorsku vojarnu u Čapljini. 6337 hrvatskih mladića poginulo je kao pripadnici HVO, uz brojne civile Hrvate Bosne i Hercegovine koji su bili žrtve rata od 1992-1995. HVO je imao ključnu ulogu u obrani Bosne i Hercegovine 1992. godine, te oslobađanju velikih dijelova Bosne i Hercegovine 1995. godine. HVO je stožerna vojska koja osigurala opstanak Bosne i Hercegovine kao države. Prva je vojska koja je stala u obranu Bosne i Hercegovine u vrijeme kada je od bošnjačkih vođa dolazila poruka „Ovo nije naš rat“. Stoga je oslobađanje velikih dijelova i prestanak rata u Bosni i Hercegovini ponajviše zasluga Hrvata.
Radioposusje.ba (Z. Pišković)