Federalni hidrometeorološki zavod BiH je izdao crveno upozorenje zbog visokih temperatura. Crveno upozorenje je na snazi u svim područjima Bosne i Hercegovine osim u planinskim predjelima. Crveno upozorenje je izdano za vrijeme od ponedjeljka 12. kolovoza do četvrtka 16. kolovoza u vremenu od od 12 do 17 sati.
Najviša dnevna temperatura zraka u ovom vremenu uglavnom između 35 i 40°C, lokalno na jugu, sjeveru i središnjim područjima do 42°C.
Preporuke Federalnog zavoda za javno zdravstvo za zaštitu od vrućina
Velike vrućine i vrlo visoke razine UV zračenja mogu biti opasne ne samo za kronične bolesnike, malu djecu i druge rizične skupine, nego i za zdrave ljude.
Ne izlažite se suncu nepotrebno. Tijekom velikih vrućina što više se zadržavati u zatvorenim rashlađenim, klimatiziranim prostorima. Ako kod kuće ili na poslu nemate klimu, prošećite do obližnjih klimatiziranih prostora poput knjižnica, trgovina ili kina. Boravak u njima već kroz sat ili dva smanjuje mogućnost razvoja zdravstvenih poremećaja. Ograničite vanjske aktivnosti na jutarnje i večernje sate i izbjegavajte sunce od 10 do 18 sati. Nosite lakšu, prozračnu i svijetlu odjeću koja odbija sunce. Izbjegavajte intenzivniju tjelesnu aktivnost.
Zaštitite kožu i oči. Dugotrajno izlaganje jakim sunčevim zrakama odnosno UV zračenju može izazvati karcinom kože, njezino ubrzano starenje, kataraktu očiju i slabljenje imunološkog sustava. Koža se najbolje štiti odjećom. Nosite šešir i sunčane naočale. Dijelove kože koji nisu zaštićeni odjećom kao što su nos, uši, vrat, leđa i gornji dio stopala treba premazati kremom s dovoljnom UVA/UVB zaštitom.
Povećajte unos vode. Bez obzira na stupanj aktivnosti, za vrijeme velikih vrućina potrebno je piti više vode čak i ako ne osjećate žeđ. Pijte rashlađene, ali ne i jako hladne napitke, jer oni mogu izazvati želučane tegobe. Odrasle zdrave osobe trebaju piti od osam do deset čaša vode na dan.
Češće perite ruke i jedite lako probavljivu hranu. Za velikih vrućina izbjegavajte tešku, kaloričnu, jako začinjenu i masnu hranu. Jedite redovito više manjih obroka. Obavezno doručkujte, a ručak i večera neka budu lakši.
Upozorenje za korištenja automobila. Preporuča se prije ulaska dobro prozračiti vozila jer je u njima temperatura oko 70 stupnjeva, ako su na suncu. Čak i ako imate klimu, prozračite vozilo prije nego što uđete u njega zbog po zdravlje opasnih isparavanja plastike i uređaja u vozilu. Prilikom uporabe vozila, klimu podesite tako da temperaturna razlika ne bude prevelika. Nikad ne ostavljajte putnike u parkiranom vozilu, osobito djecu i starije osobe.
Kada posumnjati na sunčanicu i što poduzeti? Najblaži oblik simptoma je omaglica ili vrtoglavica, ako je osobi pozlilo, sklonite je u hlad, rashladite hladnom vodom ili oblozima, ako je osoba ostala bez svijesti položite je na bok, rashladite i nemojte joj ništa davati na usta. Zovite liječnika ko je pri svijesti dajte joj piti ne previše hladne napitke ili vodu. Tijekom dana sol je najbolje nadoknaditi juhom.
Radioposusje.ba (Z. Pišković)